
Aroomiteraapia : kuidas saavad eeterlikud õlid sinu tervist toetada
- veebruar 4, 2023
- Kommentaarid (0)
Aroomiteraapia on õrn, kuid tõhus hinge, keha ja vaimu tervendamise ja turgutamise viise, mis kasutab aromaatsetest taimedest, puudest ja rohttaimedest saadud loodulikke eeterlikke õlisid ning kujutab endast väärtuslikku alternatiivi keemilistele ravimitele.
Mis on eeterlikud õlid ja kuidas neid saadakse?
Eeterlikud õlid on erinevatest taimeosadest pressitud või destilleeritud aromaatsed õlid, milledel on väga palju häid omadusi nii nahale kui meelele.
Eeterlike õlide tootmiseks kasutatakse erinevaid meetodeid- kõige levinumad on destilleerimine ja pressimine.
Veeaurudestillatsiooni puhul lisatakse taim keevasse vette. Lenduvat eeterlikku õli sisaldav aur juhitakse jahutisse, kus see kondenseerub. Kondenseerunud destillaat korjatakse kokku. Vedeliku pinnale koguneb õhukese kihina eeterlik õli, mis veest eraldatakse.
Pressimine. Seda meetodit kasutatakse tavaliselt tsitrusviljade puhul. Tsitruselistes on eeterlik õli koore all väikestes paunades. Õli väljapressimiseks veeretatakse puuvilja väikeste nõeltega kaetud konveieril, mis torkavad vilja koores olevatesse õlipaunadesse augud. Õli voolab viljast välja, seejärel kogutakse see kokku ning filtreeritakse.
Kuidas eeterlikud õlid toimivad?

Eeterlikel õlidel on väga võimsad raviomadused, seepärast kasutatakse neid tervendamiseks nii aroomiteraapias kui ka nahahoolduses.
Aroomiteraapias kasutades tungivad eeterlike õlide molekulid nina kaudu organismi ning saadavad ajusse sõnumeid, et virgutada vaimu ja hinge ning tõstavad meeleolu. Eeterliku õli sissehingamisel satuvad tillukesed molekulid ülemisse ninakäiku, kus asuvad retseptorrakud. Igast rakust kasvavad välja peened karvakesed, mis edastavad info lõhnade kohta aju keskusesse. Sealt saadetakse elektrokeemilised sõnumid aju osadesse, mis seostuvad lõhnaga. Nüüd vallanduvad neorokemikaalid, mis võivad olla ergutavad, rahustavad, lõõgastavad või eufoorilised. Mööda ninakäiku liiguvad lõhnamolekulid ka alla kopsudesse ning hajuvad sealt vereringesüsteemi.
Nahahoolduses kasutades imenduvad eeterlikud õlid higinäärmete ja karvanääpsude kaudu vereringesse.
Kuidas eeterlikke õlisid kasutada?

Eeterlike õlide peamised kasutusviisid on masaaž, vann, inhalatsioon ja piserdamine. Eeterlikke õlisid kasutatakse ka saunas käies ja kompressi tehes.
Masaaž
Masaaž on aroomiteraapilise ravi tähtis osa. Puudutamine on inimestevahelises suhtlemises väga meeleline ja lohutustpakkuv osa. Kasutades massaaži tegemisel eeterlikke õlisid aitab see leevendada masendust ja tervendada füüsilist keha. Masaaž on eeterlike õlide kasutamise kõige tõhusamaid viise.
Masaaži jaoks segage eeterlikke õlisid alati taimse baasõliga. Ärge kunagi kandke nahale lahjendamata eeterlikke õlisid. Valige välja need eeterlikud õlid, mille lõhn teile meeldib.
*Täiskasvanute puhul lisage 15ml baasõlile 6-9 tilka eeterlikku õli. Kasutada võite, kas ühte õli või segu erinevatest õlidest.
*Lastele alla 12 aastat lisage 20ml baasõlile 2 tilka eeterlikku õli.
Vann
Vanniskäik on teiseks tõhusaks viisiks eeterlike õlide kasutusviisiks. Tavaliselt kasutatakse õlisid lõõgastava vanni jaoks, kuid neid võib kasutada ka käe- ja jalavanni tegemisel.
NB! Silmas tuleb pidada seda, et eeterlikku õli ei tohi tilgutada otse vette, sest need ei segune vees ja võivad põhjustada nahaärritust. Enne vannivette panemist tuleb õli segada näiteks meega või koorese piimaga, kus on rasva sees. See aitab eeterlikul õlil vannivees lahustuda.
Saun
Segage 2 tilka eeterlikku õli 600ml vees ja visake segu otse kerisele. Ärge kasutage rohkem kui 2 tilka õli, sest mõned õlid võivad panna teie silmad vett jooksma.
Piserdamine
Piserdamiseks on mitu erinevat viisi. Kasutage selleks, kas difuuserit või aroomilampi. Lisage eeterlikku õli õhuniisutajasse või valmistage õhuvärskendi.
Aroomteraapia on hea võimalus teha inimeste elu meeldivamaks ning pingevabamaks.
Allikad: Looduspere.ee , Nurme ja erinev aroomiteraapia alane kirjandus